Hialuronskābe filleri VS lokāli lietojami līdzekļi
06 Sep, 2024
!! Izmantojot informāciju no šī bloga, atsauces norādīšana obligāta*. Dalīties ir lieliski, bet korekta atsauce ir vēl labāka!*
Kā citēt: B.Īle-Jokste, Hialuronskābe filleri VS lokāli lietojami līdzekļi. 06.spetmebris, 2024 https://www.lifebalance.lv/health/2024-09-06-hialuronsk%C4%81be-filleri-vs-lok%C4%81li-lietojami-l%C4%ABdzek%C4%BCi/
Kas ir piemērotākais jums krēmi vai injekcijas, varbūt abi?
Pirms sīkākas analīzes, ir svarīgi saprast, ka hialuronskābei ir dažādi molekulārie svari vai izmēri:
- Ļoti liels molekulārais svars (līdz pat20,000 kilodaltoni)
- Liels molekulārais svars (1000-1400 kDa)
- Vidējais svars (300-1000 KDa)
- Zems molekulārais svars (20-300 kDa)
* tiesa gan aprakstos tiek minēti aptuveni apmēri, tādēl aicinu "akmenī kalti" nepiefiksēt šos ciparus [1]
Šīs kategorijas nosaka, cik dziļi hialuronskābe var iekļūt ādā. Iedomājieties to kā piltuvi: ļoti lielas molekulas ar ļoti lielu molekulāro svaru paliek virspusē, savukārt mazākās molekulas ar zemu molekulāro svaru spēj iekļūt dziļākos slāņos.
500 Daltonu likums norāda, ka sastāvdaļas ar molekulmasu zem 500 Da spēj izkļūt cauri ādas barjerai. Tāpēc lielākā daļa dermatoloģisko līdzekļu ir zem šī izmēra. Lai nogādātu lielākas molekulas, tiek izmantotas metodes, piemēram, ķīmisko pastiprinātāju pievienošana, formulējuma izmaiņas vai molekulu padarīšana lipīdos šķīstošām, jo tās vieglāk iekļūst ādā nekā ūdenī šķīstošas vielas [2, 3, 4]. Lai vieglāk saprast... 1 Da = 1000 KDa.
Augstas molekulmasas hialuronskābe un zemākas molekulmasas hialuronskābe atšķiras pēc iedarbības un lietošanas jomām. Augsta ir labāka, lai nodrošinātu mitrināšanu un pretnovecošanās priekšrocības šūnām uz ādas virsmas, savukārt zema labāk samazina iekaisumu un uzlabo dziļāku ādas struktūru [3] .
Kas ir hialuronskābe (HA)?
Hialuronskābe (HA) un nātrija hialuronāts ir izcili ādas kopšanas līdzekļi. Tie dabiski sastopami mūsu organismā, it īpaši ārpusšūnu matricē, kas nodrošina strukturālu atbalstu mūsu ādas šūnām. HA spēlē būtisku lomu mitrināšanā, ādas atjaunošanā un aizsardzībā pret brīvajiem radikāļiem un UV bojājumiem [5].
Šī molekula ir glikozaminoglikānu veids, kas pazīstams ar spēju noturēt ievērojamu ūdens daudzumu — viens grams var aizturēt līdz sešiem litriem! Šī īpašība palīdz saglabāt ādu stingru un pilnīgu, tāpēc tā bieži tiek saistīta ar jauneklīgas izskata ādu [5].
HA mūsu ādā nesaglabājas ilgi — tā ātri sadalās, un katru dienu pazūd aptuveni 30-50% mūsu ādas dabiskā procesa ietvaros. Ar vecumu mūsu ķermenis ražo mazāk HA, bet enzīms, kas to noārda, hialuronidāze, turpina darboties tādā pašā ātrumā. Faktori, piemēram, iekaisums un saules bojājumi, arī samazina HA līmeni ādā [5].
Laika gaitā tas noved pie HA samazināšanās, kas ietekmē ādas spēju saglabāt hidratāciju un elastību. Rezultāts? Āda zaudē savu pilnīgumu, tvirtumu un vispārējo jauneklīgo izskatu, jo tā nespēj tik efektīvi saglabāt mitrumu.
Kā HA darbojas ādas kopšanā?
Ādas kopšanā HA īpaši novērtēta tās spēja noturēt mitrumu. Tā bieži sastopama mitrinošos līdzekļos un serumos, kur tā darbojas kā humektants — viela, kas piesaista mitrumu ādai. Dehidratēta āda bieži izskatās ar smalkām līnijām un grumbām, tāpēc HA izmantošana var padarīt ādu mirdzošāku un mazāk nogurušu.
Tomēr ne visas HA ir vienādas. Molekulārais izmērs ir svarīgs:
- augsta molekulārā svara HA mēdz palikt uz ādas virsmas,
- zema molekulārā svara HA spēj iekļūt dziļāk, nodrošinot mitrināšanu dažādos līmeņos.
Nātrija hialuronāts, kas bieži tiek norādīts sastāvdaļu sarakstā, parasti norāda uz mazākiem fragmentiem, kas var iekļūt dziļāk ādā [6].
Lai pajauktu Jums vēl vairāk galvu, tad pastāv "Native" un "Cross-Linked Hyaluronic Acid".
Dabīgā un šķērsoti saistītā hialuronskābe (xHyA)
Izvēle starp dabīgo un krustenisko HA ir atkarīga no konkrētā pielietojuma. Dabīgā HA palīdz atjaunot ādas elastību, tvirtumu un mitrināšanu [5], bet šķērsoti saistītā HA izmanto apjoma atjaunošanai un smalko grumbiņu aizpildīšanai, nodrošinot ilgstošāku efektu.
Dabīgā HA saglabā savu dabisko formu un tai ir vislielākais reģenerācijas potenciāls, taču tā organismā sadalās dažu stundu līdz dienu laikā.
Šķērsoti saistītā HA, kas ir ķīmiski modificēta, lai tās darbības ilgums būtu ilgāks (no vairākām nedēļām līdz mēnešiem), tomēr zaudē dažas no savām dabiskajām īpašībām un kļūst mazāk aktīva. Izvēle jābalsta uz konkrētajām vajadzībām un pielietojumu.
Hialuronskābe: Ādas mitrināšanas spēkstacija
Hialuronskābe ir neticami efektīva, saglabājot ādu mitrinātu, piesaistot un noturot ūdeni. Tās lielās molekulas ir pārāk lielas, lai iekļūtu dziļi ādā, tāpēc tās galvenokārt darbojas augšējos slāņos. Daži pētījumi pat liecina, ka šī hialuronskābes forma var samazināt grumbu dziļumu [6].
Tomēr pastāv diskusijas par to, vai zema molekulārā svara HA var izraisīt iekaisumus (iekaisumi ne vienmēr ir slikta lieta — tas ir daļa no ādas dabiskā atjaunošanās procesa -angliski ir tāds termins skin purging). Pētījumi liecina, ka zema molekulārā svara HA var uzlabot ādas spēju pašai atjaunoties, cīnīties pret mikrobiem un pārvaldīt tādas slimības kā seborejas dermatīts.
No kurienes nāk hialuronskābe?
Hialuronskābe var būt iegūta divos galvenajos veidos: biofermentācijas ceļā (ko rada baktērijas) un no gailēnu sekstēm (jā, nepārlasījies, tieši no sekstēm). Gailēnu sekstēs ir aptuveni 15 reizes vairāk hialuronskābes nekā cilvēka ādā, padarot tās par spēcīgu avotu. Ja esat veģetārietis vai vegāns, ir vērts pārbaudīt, no kurienes nāk jūsu izmantotā HA.
Laužam mītu: Vai jums ir nepieciešams uzklāt hialuronskābi uz mitras ādas?
Pastāv izplatīts uzskats, ka jums ir jāuzklāj hialuronskābe uz mitras ādas, lai tā darbotos, bet tas nav pilnīgi pareizi. Humektanti, piemēram, HA, neizvelk ūdeni no ādas — tie "pieķeras" ūdenim caur ūdeņraža saitēm, kas darbojas tikai īsā attālumā. Ūdenim ir jābūt tiešā kontaktā ar humektantu, lai tas būtu efektīvs. Un atcerieties, ka lielākā daļa serumu un mitrinātāju jau ir pilni ar ūdeni, tāpēc hialuronskābei ir pietiekami daudz, kur "pieķerties".
Hialuronskābes krēmi
Jebkurš labs humektants mitrinās ādas virsējo slāni, bet pētījumi rāda, ka tikai mazas HA molekulas var sasniegt epidermas apakšējo daļu (aptuveni 0,1 mm dziļi). Vidēja izmēra HA molekulas nokļūst tikai līdz pusei, bet lielās HA molekulas netiek tālāk par ārējo slāni. Tas nozīmē, kamēr mazās HA molekulas uzlabo ādas mitrināšanu, lielās HA molekulas paliek uz virsmas, veidojot aizsargājošu barjeru. Vienkārši sakot, lokāli lietojami līdzekļi nevar nogādāt HA dziļākajos ādas slāņos, kur tas visvairāk nepieciešams mitrināšanai un elastībai; tie vislabāk darbojas uz ādas virsmas [6,8].
Hialuronskābes injekcijas
Injekcijās izmanto ļoti augsta un augsta molekulārā svara hialuronskābes kombināciju, kas tiek ievadīta tieši dermā. Šī tehnika ir paredzēta apjoma piešķiršanai un dziļu sejas iedobumu aizpildīšanai, būtībā pārvēršot sejas kontūras, lai panāktu jauneklīgāku izskatu. Izcili noder ne tikai "formas" uzlabošanai, bet arī striju un pēcaknes rētojuma mazināšanai.
Kā injekcijas salīdzināmas ar lokāliem līdzekļiem?
Lokālie līdzekļi, piemēram, hialuronskābes serumi, galvenokārt darbojas ādas virsmā (epidermā). Lielākās molekulas izlīdzina un mitrina, darbojoties kā dabisks “gludeklis” jūsu ādai. Tikmēr mazākās molekulas spēj iekļūt dziļāk, stimulējot ādas šūnas un "biezinot" epidermu līdz pat trīs reizēm.
Savukārt injekcijas ir paredzētas dziļu sejas "iedobumu" korekcijai (galvenais neaizrauties un atcerēties, ka laika gaitā HA injicētais daudzums palielinās, skati VIDEO), kamēr lokālie līdzekļi palīdz izlīdzināt virspusējās līnijas.
Abi paņēmieni var papildināt viens otru, nodrošinot gan tūlītējus, gan ilgtermiņa ieguvumus.
Īsais hialuronskābes mūžs jūsu ādā
Pārsteidzoši, ka hialuronskābes dzīves ilgums ādā ir ļoti īss — tā tiek noārdīta un atjaunota ik pēc 24 stundām [6]. Šī nepārtrauktā apmaiņa nozīmē, ka mūsu ķermenis vienmēr strādā, lai nodrošinātu mums jaunu "piegādi", taču tas arī rada jautājumus par to, kā sintētiskā HA mijiedarbojas ar mūsu dabiskajiem procesiem ilgtermiņā?
Hialuronskābes veicināšana ar uzturu
Daži pārtikas produkti var palīdzēt palielināt organisma dabisko hialuronskābes ražošanu, pateicoties to augstajam flavonoīdu vai C vitamīna saturam. Japānas ciemata Yuzuri Hara, kas pazīstams ar savu iedzīvotāju ilgo dzīves ilgumu un jauneklīgu ādu, pētījumi ir izcēluši šāda uztura priekšrocības.
Flavonoīdiem bagāti pārtikas produkti ietver indijas riekstus, olīvas, ķiplokus, šalotes sīpolus, plūmes, kazenes un ķiršus. Lai palielinātu C vitamīna devu, pievērsieties kāpostiem, pētersīļiem, goji ogām, upenes un kivi.
Kādas vēl ir HA opcijas tirgū?
HA sfēras tiek izmantotas arī kosmētikā, īpaši ādu izlīdzinošos primeros. Šīs sausās sfēras uzsūc mitrumu no ādas un gaisa, uzbriestot un aizpildot smalkas līnijas un grumbiņas. Ķīmiski modificēta HA tiek izmantota injicējamos pildvielās, piemēram, Juvéderm un Restylane, lai izlīdzinātu dziļas grumbas. Tā tiek izmantota arī Macrolane terapijā - HA izmantošana krūšu un sēžas apjoma palielināšanai. HA uztura bagātinātāju formā, to ieguvumi ir neskaidri, jo nav zināms, vai HA izdzīvo gremošanas procesu un nonāk līdz ādai (par šo vērts parunāt jau citā ierakstā).
Pārdomas noslēgumā
Hialuronskābes injekcijām un lokālajiem līdzekļiem abiem ir sava vieta ādas kopšanā. Injekcijas piedāvā ātru risinājumu dziļām grumbām un sniedz ievērojamu apjoma palielināšanu, kamēr lokālie līdzekļi palīdz uzturēt mitrināšanu, izlīdzina smalkās līnijas un stimulē ādas dabiskos atjaunošanās procesus. Atkarībā no jūsu ādas kopšanas mērķiem, jūs varat secināt, ka abu metožu kombinācija nodrošina vislabākos rezultātus.
Atsauces:
[1] Snetkov, P., Zakharova, K., Morozkina, S., Olekhnovich, R., & Uspenskaya, M. (2020). Hyaluronic Acid: The Influence of Molecular Weight on Structural, Physical, Physico-Chemical, and Degradable Properties of Biopolymer. Polymers, 12(8), 1800. https://doi.org/10.3390/polym12081800
[2] Badenhorst T, Svirskis D, Wu Z. Pharmaceutical strategies for the topical dermal delivery of peptides/proteins for cosmetic and therapeutic applications. Austin J Pharmacol Ther. 2014;2(6):1‐10.
[3] Bos, J. D., & Meinardi, M. M. (2000). The 500 Dalton rule for the skin penetration of chemical compounds and drugs. Experimental dermatology, 9(3), 165–169. https://doi.org/10.1034/j.1600-0625.2000.009003165.x
[4] Lubart, R., Yariv, I., Fixler, D., & Lipovsky, A. (2019). Topical Hyaluronic Acid Facial Cream with New Micronized Molecule Technology Effectively Penetrates and Improves Facial Skin Quality: Results from In-vitro, Ex-vivo, and In-vivo (Open-label) Studies. The Journal of clinical and aesthetic dermatology, 12(10), 39–44.
[5] Bukhari, S. N. A., Roswandi, N. L., Waqas, M., Habib, H., Hussain, F., Khan, S., Sohail, M., Ramli, N. A., Thu, H. E., & Hussain, Z. (2018). Hyaluronic acid, a promising skin rejuvenating biomedicine: A review of recent updates and pre-clinical and clinical investigations on cosmetic and nutricosmetic effects. International journal of biological macromolecules, 120(Pt B), 1682–1695. https://doi.org/10.1016/j.ijbiomac.2018.09.188
[6] Juncan, A. M., Moisă, D. G., Santini, A., Morgovan, C., Rus, L. L., Vonica-Țincu, A. L., & Loghin, F. (2021). Advantages of Hyaluronic Acid and Its Combination with Other Bioactive Ingredients in Cosmeceuticals. Molecules (Basel, Switzerland), 26(15), 4429. https://doi.org/10.3390/molecules26154429
[7] Pluda, S., Salvagnini, C., Fontana, A., Marchetti, A., Di Lucia, A., Galesso, D., & Guarise, C. (2023). Investigation of Crosslinking Parameters and Characterization of Hyaluronic Acid Dermal Fillers: From Design to Product Performances. Gels (Basel, Switzerland), 9(9), 733. https://doi.org/10.3390/gels9090733
[8] M Essendoubi, C Gobinet, R Reynaud, JF Angiboust, M Manfait & O Piot, Human skin penetration of hyaluronic acid of different molecular weights as probed by Raman spectroscopy, Skin Res Technol 2016, 22, 55-62.